Není to tak dávno, kdy tzv. „ovčí deky“ představovaly standardní vybavení většiny domácností. Zvláště na venkově bylo zcela samozřejmé, když jste jako předložku před krbem nalezli právě kobereček z ovčí vlny. Dnes už se s tímto pohledem setkáváme spíše zřídka. Čím vzácnější však ovčí deky jsou, tím důležitější je správně o ně pečovat. Přečtěte si, jak na to.
Údržba a čištění ovčích dek
Výrobky z ovčí vlny jsou na první pohled exkluzivnější než třeba obyčejný koberec z umělého vlasu. Tomu by měla samozřejmě odpovídat i péče, kterou ovčím dekám věnujeme. A koneckonců – můžeme si připomínat, že deka bývala kdysi skutečným živým zvířetem, takže si zaslouží alespoň minimální standardy, co se týče zacházení. Ovšem není třeba mít obavy, že by to snad bylo příliš složité. Jediné, co je potřeba, je dodržovat několik základních zásad a čas od času si vzpomenout na to, že deka potřebuje vyčistit.
Na co je třeba pamatovat
Stejně jako koberec ovčí deku občas vyluxujte. Mýtus o tom, že luxování ovčímu vlasu škodí, je již dávno překonaný. Ovčí vlna je totiž velmi odolný materiál, který použití vysavače nijak nepoškozuje. Co ji však naopak neprospívá, to je přímé sluneční světlo. Pokud je to možné, nevystavujte tedy deku slunečnímu záření, ale umístěte ji raději na stinné stanoviště. V domácnosti by nemělo být složité takové místo najít.
Jako určitá ochrana pak může posloužit povlak. Pokud očí deku povlečete, nejen, že déle vydrží, ale ochráníte ji tak i před rizikem ušpinění nebo jiným poškozením. Navíc odpadá povinnost častého praní, neboť stačí vyprat pouze samotný povlak. Otázkou však samozřejmě zůstává, zda se tím majitel ovčí deky zbytečně nepřipraví o působivý pohled na kudrnaté rouno, který má přece jen něco do sebe.
Jak prát ovčí deky
Základem je stejně jako u všech přírodních materiálů ruční praní. Pokud si chcete zachovat svou ovčí deku dlouhodobě v dobrém stavu, pak by nikdy neměla přijít do automatické pračky. Praní ovčích dek se doporučuje zhruba jednou za rok, častěji to není vhodné, protože každé namočení a kontakt s pracím prostředkem snižuje životnost deky. Proto používejte zásadně citlivé prostředky, které jsou speciálně určeny pro praní přírodních či jemných a vzácných materiálů. Používají se obvykle přípravky s obsahem lanolínu, což je přírodní „vlnný vosk“ – jedná se o látku, kterou vylučují mazové žlázy některých zvířat, a která pomáhá pečovat o kvalitu jejich srsti. Není tedy divu, že ovčí dece bude lanolin pořádně prospěšný. Snižuje její křehkost a lámavost, napomáhá regeneraci ovčího vlasu a prodlužuje její životnost.
Další péče o ovčí deku
Kromě výše uvedených zásad lze o ovčí deky pečovat i dalším způsobem. Například zhruba jednou za měsíc můžete vlnu navlhčit stejnými přípravky s lanolinem, které byste jinak použili k praní – stačí je naředit vodou a naplnit do rozprašovací nádobky. Za mlhavého a vlhkého počasí je možné deku pověsit ven a nechat vyvětrat, paradoxně ji takové klima více než prospívá. Ovčí vlna totiž absorbuje vlhkost, která napomůže jejímu samočištění a zbavení se různých pachů.