Jak často měnit (převlékat) ložní prádlo

Hygiena je při péči o domácnost klíčová. Některé věci děláme se zjevnou samozřejmostí, na jiné však můžeme snadno zapomenout, případně se jim vyhýbáme, protože se nám do nich zkrátka nechce. Kdy naposledy jste například prali deky nebo měnili ložní prádlo?

Kvalitní ložní prádlo koupíte také na 4home.cz.
Navíc při použití kódu „AFC5“ získáte do 30. 12. 2019 slevu 5 % na vše! 😉

Nezapomeňte měnit povlečení

jak často převlékat ložní prádlo Pračka běží v moderních domácnostech takřka nepřetržitě. Jenže zatímco oblečení do ní házíme jako na běžícím pásu, už méně často se odhodláme vstoupit do ložnice, stáhnout prostěradla a povlaky ze všech lůžkovin a dát je vyprat. Odrazuje nás nutnost navlékat následně povlečení čisté, věšet a žehlit velké kusy látky a nakonec je zase skládat do skříně. Zdá se to přece na první pohled skoro zbytečné, vždyť v posteli je a má být vždycky čisto… nebo ne?
Výměnu povlečení totiž není rozhodně radno podceňovat. A má také svá pravidla, kterých bychom se měli držet. Nechcete-li si ze své postele vytvořit hnízdiště roztočů, bakterií a jiných mikroorganismů, je třeba nezapomínat na pravidelnou výměnu ložního prádla. Přečtěte si, jak na to.

Proč je to k důležité

Argument, že správná postel je čistá jako lilie, se hroutí už ve chvíli, kdy si uvědomíme, že na lůžku zachumlaní ve stále stejné dece trávíme třeba i třetinu dne. Za takovou dobu průměrný člověk vypotí desítky mililitrů tekutiny, aniž by si toho byl vědom. Neustále z nás vypadávají drobné, okem neviditelné kousky kůže či vlasů. Netřeba dodávat, jaké tělesné tekutiny mohou během noci přijít do kontaktu s povlečením. Jakmile tohle víme, je nám hned jasnější, jak riskantní může být používání stále stejných lůžkovin nadměrně dlouhou dobu. Biologický odpad, který se v látce shromažďuje, může být v extrémních případech dokonce příčinou různých zdravotních komplikací, od kožních zánětů, ekzémů či akné, až po nespavost.

Co s tím?

Netřeba panikařit. Fakta uvedená výše působí na první pohled možná děsivě, ale ve skutečnosti se nejedná o nic nového pod sluncem. Jestliže jste však dosud péči o své ložní prádlo trochu zanedbávali, možná vás přimějí změnit zažité postupy. Pro začátek můžeme častěji povlečení větrat. Jakmile ráno opustíte své vyhřáté hnízdo, rozvěšte deky tak, aby k nim měl ze všech stran přístup čerstvý vzduch a nechte je tak vychladnout alespoň deset minut. Teprve potom můžete ustlat.
Druhým krok je vlastní praní. Na otázku, jak často povlečení kompletně vyměnit, odborníci shodně odpovídají: jednou za týden. Třebaže toto pravidlo málokdo skutečně dodržuje a většinou pereme mnohem méně často, pravda je taková, že právě týdenní interval je optimální časový horizont, který umožňuje zabránit nadměrnému množení roztočů a mikroorganismů.

Nezapomeňte na peřiny a polštáře

Pravidelně prát povlečení však je jen základ. Alespoň jednou za půl roku by měly pračku (případně čistírnu) navštívit i peřiny a polštáře, tedy to, čím povlaky naplníme. Samotné ložní prádlo totiž peřiny a polštáře od znečištění zcela neochrání. Nezapomeňte si proto dvakrát do roka udělat čas a důkladně vyčistit všechen obsah své postele. Váš spánek bude jako nový. A to za to přece stojí!