Jak prát (vyprat) deky?

Vyprat deku není v době automatických praček nic složitého. Ale přece jen se jedná o náročnější záležitost než praní běžného povlečení. Mnoho hospodyněk také z toho důvodu deky buď nepere vůbec, nebo stále ještě dává přednost ručnímu praní. Ani jedno není nutné, pokud umíme dobře zacházet s pračkou a dodržujeme několik základních zásad. Jak na to? Čtěte dál.

Kvalitní nové deky koupíte také na 4home.cz.
Navíc při použití kódu „AFC5“ získáte do 30. 12. 2019 slevu 5 % na vše! 😉

Proč vlastně prát deky

jak prát deky Na první pohled by se mohlo zdát, že prát deky není vlastně nutné vzhledem k tomu, že jsou neustále umístěny v povlaku. Pravda, ten je sice ochrání před největším znečištěním, ale byla by chyba se domnívat, že díky tomu je deka v bezpečí. Mikroorganismy, roztoči nebo různé tekutiny snadno proniknou bavlněným ložním prádlem a dostanou se i na deku. Povlečení se obecně odporučuje prát zhruba jednou týdně. Taková frekvence samozřejmě u dek není nutná, ale rozhodně je třeba si čas od času vyšetřit čas a pořádně naplnit pračku. Samozřejmostí by to mělo být například po prodělání nějaké závažnější choroby v rámci dezinfekce domácnosti, jinak zhruba jednou za půl roku.

Pereme deku v pračce

Deka se v pračce nechová jako běžné oblečení a i z toho důvodu je nutné k ní tak přistupovat. Když umisťujete deku do pračky, mějte na paměti, že jsou těžší a mají větší objem. Často stačí jediný kus deky a kapacita pračky je naplněna. Nepřidávejte tedy již žádné další kusy (rozhodně ne druhou deku!), ale ani povlečení, které by se samozřejmě mohlo nabízet. Na jeden prací cyklus bohatě bude stačit jedna deka. Důvodem je, aby se mohla v bubnu pračky volně pohybovat a voda smísená s pracím práškem se dostala do každého záhybu. Než deku do pračky umístíte, pro jistotu zkontrolujte, z jakého materiálu je vyrobena. Deky z mikrovlákna (tj. syntetického materiálu) bývají obvykle odolnější a snesou i vyšší teplotu. Pomohou cedulky, kde byste měli najít symboly, jak daný kus prát.

Jak nastavit pračku a v čem vlastně prát

Každá pračka má v předvolbách uloženy jiné programy, proto na tomto místě není možné poradit univerzální pravidlo. Chybu však neuděláte, pokud se budete držet následujících zásad – vždy nastavte program se studeným pracím cyklem a dbejte na to, aby se jednalo o jemné praní. Třebaže deka působí na první pohled jako odolný a pevný kus textilu, nešetrné praní by ji mohlo zbytečně poškodit (horká voda může způsobit sražení látky, klasický prací režim zase nesvědčí struktuře vlákna). Důležitá je rovněž správná volba pracího prostředku. Při návštěvě drogerie si pečlivě projděte regál s pracími prášky a gely a vyberte některý z přípravků určený speciálně na praní dek, případně jemného prádla nebo lůžkovin. Vyplatí se pak dodržovat pokyny uvedené na obalu výrobku, nespoléhejte tedy na to, že pravidla používání těchto pracích prostředků jsou ve všech případech stejná.

Když je hotovo

Jakmile je deka vypraná, je nezbytné, aby důkladně proschla. Teprve poté je možné ji znovu používat a povléknout do čerstvého povlečení. Nejlépe je samozřejmě umožnit uschnutí na slunci, pokud to však není možné (například z nedostatku prostoru nebo kvůli nepřízni počasí), postačí deku nechat dostatečně dlouhou dobu viset na sušáku. Žehlení není potřeba, ba dokonce hrozí, že by horký kov mohl strukturu látky poškodit (zvláště v případě syntetických materiálů).