Deky na koně – nepromokavé, odpocovací, zimní, bederní

Milovníků a chovatelů koní mezi námi neustále přibývá. Zatímco ještě před dvaceti lety chov koní v České republice doslova skomíral, v poslední době zažívá až nečekanou renesanci. Již není výjimkou, když si někdo koupí vlastního koně, třebaže dosud žádného neměl a s chovem těchto impozantních stvoření má jen minimální zkušenosti. A takový zájem se pochopitelně příznivě odráží i v ekonomické stránce celé věci: boom prožívají obchody s vybavením pro koně a majitelům soukromých stájí se daří čím dál lépe, takže mohou i svým koním dopřát lepší péči a kvalitnější vybavení.

Proč jsou důležité deky pro koně

sítovana deka na koněV horkých letních nebo naopak mrazivých zimních dnech koně trpí podobně jako lidé – velké teplotní výkyvy a extrémy počasí jim zkrátka nedělají dobře. Jakožto zodpovědní chovatelé bychom si to měli uvědomovat a snažit se koně co nejvhodnějším způsobem chránit. Jednou z nejúčinnějších a nejpraktičtějších možností je pořízení deky na koně. Jedná se o pomůcku, která si poradí s horkem i lezavým mrazem, odolá dešti nebo sněhu a také zabrání hmyzu, aby koně příliš obtěžoval. Měla by tvořit součást vybavení pro každého koně. Údržba dek je navíc poměrně jednoduchá, deky dostupné v současné době jsou vyráběny speciálně tak, aby je bylo možné prát. Praní koňských dek rovněž zajišťuje mnoho specializovaných společností.

Klíčem je zvolit správnou deku – jak na to, to si přečtěte v následujících řádcích.

Jak vybrat deky pro koně

Základem je vědět, k čemu bude nová deka určena. Každý chovatel koně by měl mít v zásobě deky pro různé situace; toto pravidlo se obzvláště týká majitelů koní, kteří tráví většinu roku venku. Ale ani pro koně zvyklé na pobyt v uzavřené stáji je dobré mít připravenou deku pro případ, že kůň bude muset nečekaně strávit delší dobu ve venkovním prostředí, na které není zvyklý. Při nepřízni počasí se může takový neplánovaný pobyt stát příčinou nepříjemných zdravotních komplikací, neboť koně chovaní dlouhodobě v interiérových prostorech pochopitelně rychle zchoulostiví.
Někteří majitelé koní deky neradi používají proto, že koně je nemají rádi. Tento zlozvyk lze však snadno odnaučit. Je však důležité začít koně zvykat na přítomnost deky již od hříběte, aby se jí v pozdějším věku nesnažil zbavit.

Nejsou na místě ani obavy, že koním deka snad nesluší – v současnosti je k dispozici nepřeberné množství designových variant, takže si vybere skutečně každý.

Typy dek na koně

Takřka povinnou výbavou je nepromokavá deka na koně – jsou sice prodyšné, ale nepropustí vodu a dobře tedy chrání koně nejen v dešti, ale rovněž třeba ve větru nebo při chladnějším počasí. Tyto lehké deky jsou základní investicí do stájového příslušenství a jejich aplikaci bychom neměli podceňovat. Lze je nosit ve stáje i při pobytu ve výběhu, a pokud koni zásadně nevadí, může ji mít na sobě třeba celý den. Díky hřejivému efektu mohou sloužit jako prevence při náběhu na nachlazení.

V zimě nebo při dlouhotrvajících mrazech je dobré zvážit ještě použití zimní deky na koně, zvláště pro zvířata nepřivyklá chladnému počasí. Tyto tzv. termodeky jsou vybaveny speciálním fleecovým polstrováním a díky tomu lépe udrží tělesné teplo koně.

Odpocovací deku na koně dobře znají všichni, kteří to se svými koňmi myslí vážně a občas zavítají na závody. Právě po sportovním výkonu je totiž nezbytné dbát na to, aby kůň řádně a postupně vychladl, ale nenastydl se při tom, panuje-li právně studenější počasí. Chladivý pot v opačném případě může způsobit různé druhy nachlazení, což je u závodních koní více než nežádoucí. Odpocovací deky jsou navíc dekorované tak, aby působily reprezentativním vzhledem a jen minimálně narušily celkový dojem z koně, což je jeden z faktorů, který může být při závodech hodnocen.

Bederní deka na koně je další speciální typ deky, představuje určitou kombinaci mezi klasickou stájovou dekou a dekou odpocovací. Bederní deky jsou šité tak, aby dosahovaly přes bedra až na ocas, díky čemuž lépe udrží tělesné teplo koně. Mohou být vypolstrované i standardní, při výběru však dejte pozor na to, aby střih koni dobře padl po anatomické stránce. Bedra jsou totiž u různých typů koní různě vyvinutá.

Jak je to s dekami v létě?

Dosud jsme se zabývali dekami, které jsou určeny a pro chladné a sychravé počasí. Jak však koně ochránit v létě, kdy jej obtěžuje všudypřítomný hmyz? Za teplého počasí by koni vypolstrovaná hřejivá deka rozhodně neprospěla. Síťované deky na koně jsou tedy vyvinuty tak, aby byly snadno prodyšné a nezahřívaly, zároveň však znemožňují hmyzu usednutí na značnou část těla zvířete. Kůň je tak z velké části chráněný a požitek z pastvy a volného výběhu je pro něj mnohonásobně vyšší. U těchto dek doporučujeme kombinaci s odnímatelnými krčními a hlavovými částmi, které zajistí ochranu také těchto hmyzem jinak velmi oblíbených tělesných partií.