Flanel je hustě tkaná látka v keprové nebo klasické plátnové vazbě, která je z jedné nebo z obou stran upravena počesáním. Tím získává flanel své typické vlastnosti. Je měkčí, silnější a také hřejivější než látky, které jsou tkané běžnými způsoby.
Jak se vlastně flanel vyrábí?
Flanel se vyrábí nejčastěji ze 100% bavlněné příze nebo vlny. Existují i syntetické varianty flanelu, které se kvalitě přírodních materiálů nevyrovnají. Tkaninu podobnou flanelu lze vystopovat až do Walesu a 16. století. Francouzský termín Flanelle se používal na konci 17. století a německý termín Flanell zase na začátku 18. století. Flanel postupně nahradil velšské druhy vlasových tkanin. K rozšíření jeho výroby přišlo s nástupem mykacího stroje k přípravě vlny na spřádání. Původně byl z jemné krátké střižní vlny, ale ve 20. století ze směsi hedvábí a bavlny.
- Bavlněný a viskózový flanel se vyrábí z mnohem jemnější osnovy a hrubého útku. Je jednobarevný, tkaný z pestrých přízí nebo tištěný.
-
Vlněný flanel je tkaný nebo pletený z česané nebo mykané příze vyrobené z jemných, kadeřavých vln, často melanžovaných na světle šedé odstíny barev. Tkaniny se často valchují a někdy počesávají v pruzích s vlasy položenými v jednom směru, což vytváří na povrchu dodatečný efekt.
br
Výhody flanelového povlečení ze 100% bavlny
Kvalitní flanelové povlečení ze 100% bavlny s jemným vlasem na povrchu je hebké na dotyk, hřejivé, výborně saje pot, současně dobře izoluje teplo a je prodyšné. Hřejivost materiálu spočívá v jemných chloupcích na vláknech. Při nákupu si pro vyšší kvalitu a komfort pohlídejte, že je flanelové povlečení opravdu vyrobeno ze 100% bavlny. V zimě vás zahřeje a nebudete se budit s nepříjemným pocitem zimy.
Flanel vydrží déle vyžehlený a bez zmačkání
Přestože flanel většinou vyžaduje žehlení, vydrží nezmačkané mnohem déle, než klasické hladké povlečení z bavlny. Bavlněné flanelové povlečení můžete navíc klidně vyprat i na vyšší teplotu. A protože se bakterie, viry a roztoči ničí až nad 60 °C, ocení tuto vlastnost hlavně alergici. Zbytek patogenů odstraníte horkou žehličkou a pak už se můžete v klidu zachumlat do hřejivých peřin. Dejte si pozor na záměnu přírodních materiálů s umělými a kupujte kvalitní flanelové povlečení.
Flanelové povlečení má nenahraditelné vlastnosti
Kvalitní flanelové povlečení někdy nahrazuje mikroplyšové povlečení, které je sice hřejivější a na dotek hebké, ale lesk střídající mat podle toho, na kterou stranu se sklání chloupky a jak materiál odráží světlo, každému nevyhovuje. Flanel mnohem lépe odvádí vlhkost, udržuje tělo během noci v suchu a nepotíte se v něm. Flanelové povlečení je prodyšné a zaručí vám komfortní spánek za příznivější cenu.
Proč je flanelové povlečení nejlepší na zimu
Bavlněné flanelové povlečení krásně zahřeje a navíc je 100% přírodní. Právem patří mezi nejoblíbenější na podzimní i zimní sezónu. Díky své mimořádné hebkosti a přirozené hřejivosti je vhodný pro všechny zimomřivé jedince. V přírodním materiálu může v noci pokožka volně dýchat. Hřejivost v kombinaci se savostí a prodyšností je u flanelu unikátní. Flanel má navíc větší objem a právě vzhledem k většímu objemu vzduchu mezi jednotlivými vlákny tento vzduch působí jako izolace, díky které je vám v chladném období krásně teplo. Hustě tkaná látka s vyšší gramáží a pročesáním má sametový povlak.
Flanelové ložní povlečení
Běžné flanelové povlečení 140×220 zakoupíte v mnoha designech. Flanelové povlečení není ale žádný problém nechat vyrobit přímo na míru a jakýchkoliv rozměrech. Můžete mít flanelové povlečení na zip i na knoflíky. Velmi žádané je také dětské flanelové povlečení s různými dětskými motivy, zvířátky nebo filmovými hrdiny. Velmi oblíbené je i sezónní vánoční povlečení flanel. Můžete si vybrat různé velkosti povlečení a zachumlat se do peřiny pro jednoho, nebo si s partnerem a užívat si společné teplo pod přikrývkou, jejíž rozměry přesahují 2 metry.